LASTUNUL si urmasii lui

LASTUNUL si urmasii lui

cautind la intimplare, pe net, date despre Lastun, gasesc o chestie care m-a lasat fara replica! anume descopar ca nu "intimplator" aceasta masina nu s-a mai fabricat in Timisoare si anume se pare ca proiectul a fost "imprumutat" de sovietici si fabricat in continuare pina de curind la fabrica Kamaz din Urali sub marca VAZ OKA, apoi LADA OKA, iar in zilele noastre in urma unui facelift LADA 1121. deci, mai mult ca sigur falimentul fabricii Timisorene Tehnometal si incetarea productiei Lastunului a fost opera bolsevicilor care inca o data ca si dupa 1945 si-au mai insuit si dupa "revolutia" lor din 89 o noua prada de razboi.
      Aia ca si chinezii copiaza si nu platesc nimic.
      Am vazut la top gear ca au copiat chinezii zeci de masini printre care si X 5-ul al BMW-ului.
      Cei de la BMW i-au dat in judecata si ghici... au pierdut.
      Fabrica de la Timisoara cum ziceam trebuiau sa se reorienteze spre o alta masina mica de oras, nu sa inchida portile.
      Totusi eu cred ca fenomenul s-a produs in sens invers, daca asta este o explicatie, adica dinspre URSS spre Romania, rusii aveau Oka inca din anii 50, asemanarile cu Lastunul sunt clare, dar mi-e greu sa cred ca rusii pofteau la 'avansul' tehnic din Timisoara.
      Imagini
      • oka.jpg

35.53 kB, 490×333, vizualizat de 104 ori
      • Automobil_Oka_(2004).jpg

21.48 kB, 350×191, vizualizat de 104 ori
      • dacia_500_lastun.jpg

49.72 kB, 470×324, vizualizat de 105 ori

Octavian a scris:

cautind la intimplare, pe net, date despre Lastun, gasesc o chestie care m-a lasat fara replica! anume descopar ca nu "intimplator" aceasta masina nu s-a mai fabricat in Timisoare si anume se pare ca proiectul a fost "imprumutat" de sovietici si fabricat in continuare pina de curind la fabrica Kamaz din Urali sub marca VAZ OKA, ...

Da, asa este, LADA Oka este un model dezvoltat pe baza Lastun-ului, cu mentiunea ca rusii nu ne-au furat modelul ci romanii l-au vandut.

Tin minte ca prima oara am vazut doua DACIA 500, in fata Cinematografului Patria. Multi ziceau ca sunt SUZUKI, dar cand au inceput romanasii sa traga de stergatoare, de usi, si de alte cele, :D le-au dovedit imediat.
      Purtau denumirea de "spate de metrou", deoarece spatele se asemana la fix cu "trenu' galben fara cai...".
      Oricum, era altceva, o prezenta destul de ciudata pe strazile noastre, fata de obisnuitele Dacii. Fibra de sticla, un autoturism din clasa mini... dar pacat ca nu am dezvoltat acest autoturism... ;(