Care ar fi azi situatia daca regimul comunist nu ar fi aparut in Romania ?

Care ar fi azi situatia daca regimul comunist nu ar fi aparut in Romania ?

Care ar fi azi situatia daca regimul comunist nu ar fi aparut in Romania ? 3

Result is only visible for participants

Ma refer la situatia in care pur si simplu nu s-ar fi infiintat in Romania particul comunist/muncitoresc.

Eu cred ca pe termen lung, mai ales dupa Tezele din iulie, Romania a pierdut imens din cauza comunismului - s-a pierdut mare parte din ce insemna intelctualitate. Pe termen scurt totusi, a ajutat pe plan economic, educational, medical, industrial si agricol.
      Va rog sa imi spuneti si parerea voastra.

Cum am fi fost acum comparativ cu Germania ?
      Cum ar fi fost daca regimul ar fi disparut imediat dupa Tezele din Iulie ?

Va multumesc si va astept
      Dorinţa lui Ceauşescu era ca România să devină o putere politică şi economică importantă. România avea în conturi două miliarde de dolari cash.
      Imediat după decembrie 1989, erau 8,6 miliarde dolari SUA”, spuneIoan Pârgaru în afară de aceşti bani, România avea investiţii şi datorii de recuperat în valoare de aproximativ 8 miliarde de dolari. Şi,ca paradoxul să fie total, România nu mai avea datorii externe. Unde au dispărut banii?

Mai multe cititi aici:

ceausescunicolae.wordpress.com…-vor-disparea-in-anii-90/